نویسنده : mahsa motadel
11 ژانویه 2021

تفاوت طراحی سایت CMS با سایت برنامه نویسی شده

ابتدا لازم میدانیم در نحوه  پیاده سازی و راه اندازی  وب‌ سایت  به توضیحات زیر توجه نمایید:
به طور کلی طراحی سایت به دو روش انجام میشود.
1)طراحی سایت با سیستم های مدیریت محتوا یا CMSکه مخفف Content Management System میباشد.
2)طراحی وب سایت اختصاصی و برنامه نویسی متناسب با نیازهای مشتری که به آن CMS اختصاصی میگویند.


CMS چیست؟


CMS  یک برنامه رایانه ای است که امکان ویرایش،انتشار ، مدیریت محتوا ،سازماندهی ،حذف و همچنین نگهداری از طریق یک رابط مرکزی را فراهم می نماید.
این تعریف از CMS کمی نامفهوم و کلی به نظر میرسد، میخواهیم با یک مثال به زبان ساده مفهوم CMS را شرح دهیم: تصور کنید در مقابل شمایک وب سایت یا یک سامانه تحت وب قرار دارد که کاملا طراحی شده و فقط آماده ورود محتوا طبق موضوع مورد نظر شما می باشد . که این محتوا میتواند شامل تصویر،رنگ، جدول ها و عناوین منوها به طور کلی هر گونه محتوایی که مورد نیاز شماست باشد. برای ورود محتوا و تغییر متن و تصاویر و ماژول های سایت،شما نیاز به یک پنل مدیریتی دارید که بتوانید محتوای سایتتان را تغییر دهید و مدیریت نمایید که به این پنل مدیریت شما CMS میگویند که از معروف ترین آنها میتوان به ورد پرس،جوملا،دروپال و... اشاره نمود.
{توجه}  برای استفاده از CMS نیاز به دانش برنامه نویسی و کد نویسی ندارید و هر فردی میتواند با صرف زمان و دیدن یک سری آموزش اینکار را انجام دهید.  
یکی از CMS های معروف و موفق در دنیا وردپرس نام دارد که توسط شرکت ورد پرس پشتیبانی میشود و با زبان PHPنوشته میشود و کاملا متن باز یا همان OPEN SORCEمیباشد.
بدلیل اینکه ورد پرس نسبت به بقیه CMSها بالا ترین استفاده و نصب در بین سیستم های مدیریت محتوای موجود  در بازار را دارد،در این مقاله نیز تمرکز ما روی سیستم مدیریت محتوای ورد پرس میباشد .
بدلیل اینکه سیستم های مدیریت محتوای وردپرس،مختص یک گروه نوشته نشده و دایره هدف آن بسیار وسیع میباشد  باید به تمام نیاز های مختلف کابران پاسخ دهد و همین موضوع باعث شده تا شما با یک کنترل پنل مدیریت پیچیده و شلوغ پر از منو ها و گروه های تو در تو و ابزار های گوناگون جهت مدیریت سایت روبرو شوید و به نوعی درست است که برای کار با کنترل پنل ورد پرس نیاز به دانش برنامه نویسی ندارید ولی باید آموزش ها و تجربه کافی را برای اعمال تغییرات بعنوان مدیر یک سایت ورد پرس داشته باشید و اگر کوچکترین اشتباه یا بی دقتی هنگام ایجاد تغییرات در پنل مدیریت مرتکب شوید سایت شما به سادگی دچار بهم خوردگی و یا عدم کارکرد در بخشی از سایت و در برخی مواقع باعث تخریب کل وب سایت خواهد شد.
معمولا افراد و شرکت هایی که سایت شما را با ورد پرس پیاده سازی میکنند،در ابتدای پروژه از شما میخواهند تا از بین قالب های متنوع ورد پرس که توسط اشخاص یا شرکت های مختلف که از پیش طراحی شده است،یک طرح را انتخاب کرده و قالب انتخابی شما را روی ورد پرس نصب و پیاده سازی کنند.
با توجه به OPEN SORCE بودن ورد پرس، بسیاری از قالب های متنوع وجود دارد که توسط یک سری افراد و شرکت ها ی مختلف در سراسر دنیا طراحی شده اند که توسط  افرادی در ایران که آنها را به فارسی ترجمه کرده اند و به فروش می رسانند،مانند: وب سایت RTL و یا سایت ژ اکت که قالب هایی که اغلب توسط افراد مختلف فارسی سازی شده را در آنجا به فروش میرسانند.
پس اولین قدم برای داشتن یک سایت وردپرس این است که امکانات و نیاز های مورد نظر خود را کمی محدود تر کرده و سعی نمایید، با یکی از قالب هایی که به شما پیشنهاد می شود را  با خواسته تان تطبیق دهید و با آن کنار بیایید.
روش 2 طراحی سایت اختصاصی است که در این روش، 0 تا 100 سایت شما توسط برنامه نویس کد نویسی شده و طبق سلیقه شما پیاده سازی میشود.
سیستم مدیریت محتوای ورد پرس با زبان برنامه نویسی PHP نوشته شده است و طراحی سایت اختصاصی نیز در بیشتر حالات ASP.NET و C# برنامه نویسی میشود و همچنین با زبان برنامه نویسی AHPنیز صورت میگیرد ولی اکثرا شرکت های طراحی سایت پروژه های اختصاصی را با ASP.NET انجام میدهند و برخی از شرکت ها که از سابقه بالاتری برخوردارند با داشتن یک تیم برنامه نویسی حرفه ای، فریم ورک اختصاصی خود راطراحی کرده اند.


 تفاوت ورد پرس با با برنامه نویسی اختصاصی
ویژگی های طراحی وب سایت با استفاده از سیستم  مدیریت محتوا -CMS
طراحی وب سایت با استفاده از سیستم های آماده مثل: ورد پرس،جوملا،مجنتو و... بخاطر قیمت پایین و بی دردسر بودن  آن، باعث شده است که 70% شرکت ها از این روش برای ساخت  سایت استفاده کنند، چرا که در این روش اغلب طراحی صورت نمیگیرد و صرفا از بین چند قالب آماده موجود،یکی را که به سلیقه شما نزدیکتر باشد انتخاب و راه اندازی خواهند کرد.
مزیت طراحی سایت با ورد پرس:1)قیمت پایین و مناسب 2)هدر رفتن زمان کمتر در آماده سازی سایت، اما!!! پس از اتمام طراحی سایت  و تحویل آن به مشتری، دردسر های آن شروع میشود. مانند: پیجیدگی کار با کنترل پنل مدیریت وب سایت که اگر کوچکترین بی دقتی و اشتباهی  در تغییراتی که از طریق کنترل پنل انجام میشود رخ دهد (برای مثال: یک خط کد یا قسمتی از سایت به اشتباه پاک شود) در 80% مواقع سایت شما در ظاهر دچار نا منظمی و بهم ریختگی میشود  که برای اصلاح آن و رفع مشل می بایست ساعت ها وقت را برای رفع ایراد صرف نمود  که برای قیمت های پایینی که برای طراحی سایت ورد پرس پرداخت میشود لذا پشتیبانی آن نیز ضعیف بوده و در اکثر مواقع برای رفع مشکل تقاضای هزینه ای برابر با طراحی یک سایت مجزا خواهد شد و تجربه ای که در این سال ها کسب کرده ایم نشان میدهد که بالای 80% سایتهای ورد پرس بدون استفاده و ناقص رها میشوند وافراد پس از صرف زمان و هزینه ای که برای سایت کرده اند مجبور به کنار گذاشتن آن و انعقاد یک قرار داد طراحی سایت اختصاصی و جدید خواهند شد.
 یکی دیگر از معایب سایت های وردپرس که میتوان نام برد امنیت پایین آن میباشد.البته نا گفته نماند که منظور ما از امنیت پایین، خود مدیریت محتوای ورد پرس نیست زیرا وردپرس از نظر امنیت هیچ ایرادی نخواهد داشت اما !!!  پلاگین هایی که باید روی سایت نصب شوند به دلیل اینکه هر یک از این ها را  اشخاص مختلف  با اهداف متفاوتی نوشته اند باعث میشود که نتوان بر امنیت کامل آن حسابی باز کرد. تجربه ها و نمونه های زیادی وجود دارد که پلاگینی که در سایت نصب میشود با هدف جذب ترافیک برای سایت های دیگر تعبیه شده است. و یدون اینکه صاحب سایت چیزی بداند در حال سود رسانی به وب سایت های دیگر میشود.

ویژگی های طراحی وب سایت اختصاصی-برنامه نویسی اختصاصی-CMSاختصاصی

روش دوم برای طراحی سایت، کد نویسی اختصاصی با ASP.NET می باشد که 0 تا 100 پروژه مطابق با نیاز های کار فرما و امکاناتی که مدیر وب سایت در نظر دارد طراحی و کد نویسی خواهد شد.از مزایای ساخت سایت اختصاصی میتوان به سادگی کار با کنترل پنل مدیریت اشاره نمود و همچنین به دلیل برنامه نویسی اختصاصی ، ابزارهای مدیریت سایت طوری تعبیه شده که مدیریت سایت امکان خراب کاری و آسیب زدن به سایت را نخواهد داشت و هر تغییری را میتوان با خیال آسوده از طریق پنل مدیریت سایت اعمال نمود.

امنیت بالای آن یکی دیگر از مزایای طراحی سایت اختصاصی می باشد اگر خیلی ساده توضیح دهیم، وقتی یک سیستم از صفر برنامه نویسی میوشد، برنامه نویس این امکان را دارد که هر تکنیک و تکنولوژی جدید امنیتی را برای مقابله با هکر ها و خرابکار ها در فریم ورک اختصاصی در نظر بگیرد و 100% امنیت آن را تامین کند.

یکی دیگر از مزیت های مهم و کلیدی طراحی سایت اختصاصی نسبت به وردپرس امکان توسعه سایت و تغییراته مورد نظر میباشد.

سایت هایی که با ورد پرس طراحی شده است اغلب توسط افراد صورت میگیرد که برنامه نویس نیستند و صرفا توانایی نصب و راع اندازیه ورد پرس را دارند و در صورتی که در آینده کارفرما در خواست اضافه کردن امکانات و توسعه سایت را نمایند با محدودیت هایی روبهرو خواهد شد که میباسیت قید خیلی از امکانات را بزند و با همین سیستمی که به نوعی شبیه سازی شده و با ان کنار بیاید ولی در حالی که وب سایت شما اختصاصی برنامه نویسی شده باشد هیچ محدودیتی از بابت توسعه، تغییرات سایت در آینده، اضافه کردن امکانات و یا لحاظ کردن هر خلاقیتی در سایت نخواهد داشت. چرا که این سایت توسط یک برنامه نویس راه اندازی شده است و اشراف کامل روی کد ها وجود دارد.

سرعت سایت در طراحی اختصاصی نسبت به ورد پرس با تلرانس بالایی برنده است. چرا که وقتی تیم برنامه نویس از ابتدا کد نویسی را مطابق با نیاز مشتری آغاز کرده و در نتیجه از نوشتن کد های اضافه در سایت پرهیز میکنند و کد ها در بهینه ترین حالت خود نوشته میشوند.

یکی از مزایا و برگ برنده ای که CMS های اختصاصی نسبت به ورد پرس دارند عدم استفاده از پلاگین های مختلف در ورد پرس میباشند که این امر باعث شده که در سایت های ورد پرس اکثرا از کد های موجود در پلاگین های مختلف و بدونه کاربرد بوده و در تعداد دفعات زیادی در سایت شما تکرار میشوند که این امر باعث عدم بهینع بودن کد های بکار رفته در بک اند سایت شما شوند و سرعت سایت را که یکی از مهمترین فاکتور هایی SEO از نظر GOOGEL تعیین شده را کاهش دهد.