نویسنده : mahsa motadel
23 ژانویه 2021

طراحی سایت چیست؟

طراحی سایت چیست؟

به مهارت ساخت و راه‌اندازی صفحات وب،طراحی سایت میگویند.تیم برنرزلی، مخترع وب، با برپایی یک  وب سایت در August 1991، نام خود رابه عنوان نخستین سازنده وب در تاریخ ثبت نمود. برنرزلی در نخستین وب سایتش، از اَبَرمتن و پیوندی برای ایمیل (پست الکترونیک) استفاده نموده بود.

ابتدا سایت‌ها با کُدهای ساده ( HTML )نوشته می‌شدند، گونه‌ای از زبان نشانه‌گذاری بود که ساختار ساده‌ای به وب گاه‌ها می‌داد،که شامل سرتیتر و پاراگراف، و توانایی پیوند دادن به آدرس‌های دیگر از طریق ابرپیوند بود. در مقایسه با روش‌های دیگر، این راه متفاوتو تازه ای بود که کاربران به سادگی می‌توانستند با یک مرورگر، صفحه‌های پیوند خورده را باز نمایند.

با پیشرفت وب و هنر طراحی آن، زبان کُدنویسی اش، اَبَرمتن یا HTML، پیچیده‌تر و پرانعطاف تر شد. ابزاری مانند: جدول‌ها که بیشتر برای نمایش نمودارهای داده‌ای بودند، مورد استفاده نادرست، برای چیدمان‌های پنهان در صفحه‌های وبسایت قرار گرفتند. با پیدایش الگوهای آبشاری وب یا (CSS)، روش نادرست طراحی با جدول‌های پنهان در صفحه از گردونه خارج، و به جای آن  از زبان کمکی (CSS) استفاده شد.

فناوری‌ یکپارچه‌سازی پایگاه داده (Database)، زبان‌های کُدنویسی سمت سرور (Server-Side Scripting) مانند: CGI ،PHP ،ASP. NET ،ASP ،JSP ، ColdFusion و استانداردهای طراحی مدرن با الگوها (CSS)، ساختار وبسایت‌ها را باز هم تغییر داده و آن را پیشرفته ترنموده‌اند. 

سایت ریسپانسیو (responsive)یا سایت واکنش گرا سایتی است که با ابعاد و وضوح تصویر دستگاه‌های مختلف سازگاری دارد و بدون  اینکه کاربران متوجه شوندکه صفحه نمایش دستگاهشان کوچک شده باشد. همچنین با آمدن تصویر های جاندار و فناوری‌های انیمیشن به صفحه‌ها، مانند فلَش (Flash)، تصویر وب بیشتر از پیش تغییر کرد و توانمندی‌های تازه به سازندگان رسانه و طراح‌های وبسایت داده شد است.

به زبان ساده طراحی سایت به معنای طراحی و ساخت یک وب سایت یا بهینه سازی و Ray Design  سایت قدیمی در بستر اینترنت است.