نویسنده : mahsa motadel
16 ژانویه 2021

زبان های برنامه نویسی

زبان برنامه نویسی چیست؟


برنامه نویسی کامپیوتری ( Computer programming ) یکی از بهترین مهارت هایی است که برای  کسب درآمد و جایگاه اجتماعی مناسب در جهان کنونی در نظر گرفته شده.   تقریبا امروزهدر همه صنایع از کامپیوترها استفاده می‌کنند. این ماشین‌ها( کامپیوتر ها )دارای طیف وسیعی از کاربردها از «خلبان خودکار» (Autopilot) در هواپیما گرفته تا «سرعت‌سنج» (Speedometer) در دوچرخه میباشند. در واقع باید گفت که کامپیوترها به شکل های گوناگونی ما را احاطه کرده‌اند. در دهه‌های اخیر، کامپیوترها نقش اساسی در توسعه بخشیدن به کسب‌و‌کارها داشتند و دارند. روزگاری که انسان‌ها از کاغذ و خودکار برای ثبت اطلاعات استفاده می‌کردند دیگر تمام شده و امروزه این کارها با استفاده از کامپیوترها انجام می‌شوند. آنچه بیان شد موجب شده تا اهمیت زبان‌های برنامه‌نویسی روز به روز افزایش بیابد و شرکت‌های گوناگون (صنایع مختلف) برای پیش‌بردن اهداف خود نسبت به استخدام افراد مسلط به برنامه‌نویسی اقدام نمایند.
در ادامه 10 زبان برنامه نویسی را به شما نشان میدهیم. 


1) زبان برنامه نویسی پایتون
2) زبان برنامه نویسی جاوا
3) زبان برنامه نویسی C++/C
4) زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپ
5) زبان برنامه نویسی گو
6) زبان برنامه نویسی R
7) زبان برنامه نویسی سوئفت
8) زبان برنامه نویسی php
9) زبان برنامه نویسی C SHARP
10) زبان برنامه نویسی متلب


 

1)  برنامه نوسیی ( Python ) پایتون

زبان برنامه نویسی پایتون ( python ) در صدر لیست زبان‌های برنامه نویسی قرار دارد که برای داشتن یک شغل خوب باید آموخت. این زبان به عنوان اولین و بهترین زبان برنامه نویسی پذیرفته شده  کار کردن با  زبان پایتون و توسعه برنامه با بهره‌گیری از آن  بسیار ساده میباشد. از پایتون به طور گسترده‌ای برای توسعه برنامه‌های کاربردی وب مقیاس‌پذیر استفاده می‌شود.(YouTube) ، (Instagram) ، (Pinterest)،  (SurveyMonkey) از جمله اپلیکیشن های بزرگی هستند که با زبان پایتون ساخته شدند. پایتون دارای کتابخانه‌های (Libraries) پشتیبان خوب و جامعه توسعه‌دهندگان بزرگی میباشد.
زبان  python یک آغاز خوب برای افراد تازه‌کار میباشد. ، پس یادگیری این زبان برای افرادی که دنبال شغل خوبی هستند توصیه می‌شود. استارتاپ‌های زیادی از پایتون به عنوان زبان اصلی و اول  خود به ویژه برای بک‌اِند استفاده می‌نمایند و این امر فرصت خوبی را برای برنامه‌نویسان Full Stack پایتون فراهم می‌آورد.

 

2)زبان برنامه نویسی جاوا

جاوا (java)  یکی از انتخاب های محبوب در سازمان‌های بزرگ بوده و هست. به طور گسترده این زبان برای ساخت برنامه‌های کاربردی وب در مقیاس با کسب‌و‌کارهای بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان یک زبان بسیار مقیاس‌پذیر شناخته شده بنابراین بسیاری از کسب‌و‌کارهای بزرگ آن را پذیرفته‌اند و استفاده می نمایند . یادگیری   این زبان برای افرادی که به دنبال توسعه شغلی خود و محیا شدن برای کار در کسب‌و‌کارهای بزرگ هستند پیشنهاد می‌شود.

 جاوا به طور گسترده‌ای در توسعه برنامه‌های کاربردی اندروید مورد استفاده قرار می‌گیرد. امروزه،  این واقعیت که اندروید بسیار کاربرد دارد، تقریبا همه کسب‌و‌کارها نیاز به برنامه‌های کاربردی اندروید دارند.  که این امر یک فرصت شغلی قابل توجه را برای توسعه دهندگان جاوا فراهم می‌کند. البته  فراموش نکنید که گوگل یک چارچوب توسعه اندروید مبتنی بر جاوا با نام Android Studio تولید کرده است که مسیر را برای کسب درآمد از جاوا برای توسعه‌دهندگان این زبان هموارتر می‌نماید.

 

3)زبان برنامه نویسی C++/C

C++/C  نوعی سنگ بنای برنامه‌نویسی هستند. تقریبا همه سیستم‌های سطح پایین مانند: سیستم عامل ها ( Operating systems )،سیستم فایل‌ها (File system) و دیگر موارد  که به C++/C نوشته شده‌اند. به افرادی که متمایلند برنامه‌نویس سطح سیستم باشند، یادگیری C++/C  را توصیه می‌کنیم.

++C به دلیل سرعت و پایداری فوق‌العاده بالا به طور گسترده‌ای مورد استفاده برنامه نویس ها می باشد . این زبان دارای قابلیتی است که به آن (Standard Template Library) یا به طور مخفف ((STL)) گفته می‌شود. ( STL ) مخزنی از کتابخانه‌های آماده برای  استفاده ساختمان های داده عملیات ریاضی و الگوریتم های متنوع محسوب می‌شود. وجود کتابخانه‌های متعدد و سرعت C++/C، آن‌ها را به انتخابی محبوب برای معاملات بسامد بالا (High-Frequency Trading) مبدل کرده است.

 

4)زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپ یک زبان برنامه‌نویسی فرانت‌اِند (frontend)‌ است.  به طور گسترده‌ این زبان برای ساخت برنامه‌های کاربردی فرانت‌اِند  مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مثال: هنگامی که روی دکمه‌ای کلیک شود  یک پاپ‌آپ (Popup) باز می‌شود، که منطق آن با  جاوا اسکریپت برنامه‌نویسی شده است.

امروزه، سازمان‌های بسیاری و به طور خاص استارتاپ‌ها از نود‌جی‌اس (NodeJS) استفاده می‌کنند که یک چارچوب توسعه وب مبتنی بر جاوا اسکریپت میباشد. به افرادی که به دنبال یک شغل جذاب در حوزه فناوری اطلاعات در استارتاپ های مورد علاقه‌شان هستند، یادگیری زبان جاوا اسکریپت توصیه می‌شود.

 

5)زبان برنامه نویسی گو

زبان برنامه‌نویسی گو (Golang) که با نام (( Go )) شناخته شده، زبان برنامه‌نویسی ساخته شده توسط گوگل است. (Go)، پشتیبانی خوب برای چند نخی (Multithreading) فراهم می‌نماید وسپس توسط شرکت‌های زیادی که به شدت روی سیستم‌های توزیع شده تکیه دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد. (Go) به طور  کلی توسط استارتاپ‌های سیلیکون ولی (Silicon Valley) استفاده می‌شود. به افرادی که علاقمند پیوستن به استارتاپ‌هایی هستند که در سیستم اصلی خود از زبان (Go) استفاده کرده‌اند، یادگیری این زبان توصیه می‌شود.

 

6) زبان برنامه نویسی R

زبان برنامه‌نویسی( R ) یکی از پر استفاده‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی برای تحلیل داده ( Data analysis ) و یادگیری ماشین ( machine learning )میباشد. این زبان، چارچوب و کتابخانه‌های خوبی برای توسعه الگوریتم‌های قدرتمند یادگیری ماشین فراهم می نماید. این زبان همچنین برای محاسبات آماری عمومی و ترسیم نمودار ها  استفاده میشود. ( R ) توسط کسب‌و‌کارهای گوناگون پذیرفته شده است. افرادی که تمایل دارند به تیم‌های تحلیلی در سازمان‌های بزرگ بپیوندند، قطعا باید زبان برنامه نویسی ( R )یاد بگیرند.

 

7)زبان برنامه نویسی سوئیفت

سوئیفت ( swift )، زبان برنامه‌نویسی است که برای توسعه برنامه‌های کاربردی iOS استفاده میشود. امروزه، جمعیت کاربران دستگاه‌های  iOS افزایش قابل توجهی پیدا کرده است. برای مثال: iPhone ( اپل )، بخشی قابل توجهی از بازار را به خود اختصاص داده و رقابتی تنگاتنگ با Androidدارد. بنابراین، افرادی که تمایل دارند به جامعه برنامه‌نویسان این سیستم‌ها بپیوندند، باید زبان برنامه‌نویسی سوئیفت را بلد باشند.

 

8)زبان برنامه نویسی PHP

(PHP ) پی اچ پی در حال حاضر محبوب‌ترین زبان برنامه‌نویسی بک‌اِند (Backend) محسوب میشود. با وجود آنکه ( PHP )در رقابت شدیدی با زبان‌های برنامه‌نویسی  حو  PYTHON و Java Script است، بازار همچنان به توسعه‌دهندگان PHP نیازمند است. به افرادی که علاقمند پیوستن به سازمان‌های با سابقه و قدیمی‌تر در جایگاه شغلی توسعه‌دهنده بک‌اِند هستند، یادگیری زبان برنامه‌نویسی PHP توصیه می‌شود.

 

9) زبان برنامه نویسی ,C Sharp

سی‌شارپ (#C) یک زبان برنامه‌نویسی همه‌منظوره (General-Purpose Programming Language) و توسعه داده شده توسط مایکروسافت است. #C به طور گسترده‌ای برای ساخت بک‌اِند نرم‌افزارهای کاربردی ((ویندوز فون)) (Windows Phone)  استفاده میشود.

 

10)زبان برنامه نویسی متلب

 زبان برنامه نویسی متلب (MATLAB) یک ابزار تحلیل آماری است که در صنایع مختلف برای تحلیل داده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. متلب به طور گسترده‌ای در بینایی ماشین (Computer Vision) و پردازش تصویر (Image Processing) پر کاربرد است.

 

نتیجه گیری :

  • پایتون و جاوا اسکریپت در دنیای استارتاپ‌ها  بهترین بسیار پر طرفدار هستند. بسیاری از استارتاپ‌ها از جنگو (Django) (پایتون)، فِلَسک (Flask) (پایتون) و نود‌جِی‌اِس (NodeJS) (جاوا اسکریپت) به عنوان چارچوب بک‌اِند خود استفاده کردند. یادگیری پایتون و جاوا اسکریپت آسان است و  بهترین زبان‌های یادگیری برای افراد تازه‌کار محسوب می‌شوند. علاوه بر این، هر دو این زبان‌ها فرصت بزرگی را در بازار فراهم می‌کنند. پس، افرادی که به دنبال تغییر شغلی هستند، باید یادگیری این موارد را در نظر داشته باشند.

  • جاوا و PHP در دنیای کسب‌و‌کار بسیار محبوبند. بسیاری از سازمان‌ها از اسپرینگ (Spring) (جاوا) و کدایگنایتر (Codeigniter) (پی‌اچ‌پی) به عنوان چارچوب بک‌اِند وب استفاده مینمایند.

  • ( R )و متلب در دنیای تحلیل داده بسیار داغ هستند. یادگیری این دو زبان به افرادی که قصد ورود به حوزه تحلیل داده را دارند پیشنهاد میکنیم.

  • C و ++C و Golang انتخاب‌های برتر برای ساخت سیستم‌های مقیاس‌پذیر و  low-latency میباشند.